Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

5 OTÁZEK PRO MARTINA SODOMKU

Martin Sodomka je spisovatel, ilustrátor a grafik. Narodil se ve Svitavách v roce 1968 a vystudoval VUT v Brně. Od roku 1994 spolupracuje s vydavatelstvím Computer Press, pro které vytvořil už více než 2500 obálek. V roce 2012 vydal první ze série tzv. technických pohádek Jak si postavit auto. U příležitosti uvedení rumunského překladu této knihy si s Martinem Sodomkou promluvil náš kolega Martin Jakubek.

1. Jak si postavit auto byla vaše první kniha. Jak se vlastně ale vystudovaný strojní inženýr dostane k psaní a k literatuře?

Kniha vznikla vlastně z nouze. Já jsem pracoval jako grafik, ale jedním z mých koníčků je opravování veteránů. A jednou jsem měl právě jedno auto rozebráno až do posledního šroubku, to by ten první impuls. Mám jednoho kamaráda, který se specializuje na vydávání knížek v zahraničí s tím jsme se předběžně domluvili. Jenomže jeho záměr byl vydat něco jako atlas, zatímco mně z toho vyšla beletrie. Tak jsme se v dobrém rozišli a já jsem se rozhodl knížku vydat sám v Česku.

2. Literatura pro děti je specifický žánr, přičemž vaše knihy se navíc ještě pohybují na rozmezí mezi komiksem, encyklopedií a návodem. Kterou z těchto částí se snažíte nejvíc sledovat, když tvoříte?

To je náhoda, tak to prostě vyšlo. Je to výsledek mého osobního vkusu nebo názoru na dětskou knížku. Spíš jsem to psal jako pro sebe – co bych já chtěl čist, když jsem byl malý.

3. Pracujete jako grafik a vy sám si knihy i ilustrujete. Ilustrace v knize jsou hravé, ale zároveň také specificky technické. Je těžké v procesu tvorby technických pohádek najít rovnováhu mezi hrou a odborností?

Těžké to je. Jde o to, že všechny ty ilustrace jsou funkční, ty stroje tak fungují, je to podle pravdy. Ale já jsem se s tím nepáral. Je tam ta beletristická část a pak ta technická část. A koho ta technika moc nezajímá, tak ji nemusí vnímat, ta knížka funguje i bez toho. Ale kdo chce, tak se může do té techniky ponořit a pochopit některé principy.

4. Vaše knihy už byly přeloženy do více než 16 jazyků. Sledujete odezvu nebo dostáváte zpětnou vazbu i ze zahraničí? Liší se něčím ohlas čtenářů v různých zemích?

Ano, odezvuju sleduju, občas s knížkou i cestuju, byl jsem třeba na Ukrajině nebo i v Rusku, stejně jako teď v Rumunsku. A z toho, co vidím, jsou knížky daleko úspěšnější na východě než na západě. Nevím jistě, proč tomu tak je, ale mám takový svůj tip. Pro děti na západě je auto spíš spotřební věc, možná něco jako vysavač. Zatímco děti na východě mají k tomu osobnější vztah, tátové třeba ještě měnili olej. Proto myslím, že by to tady v Rumunsku mohlo fungovat.

5. V češtine vám vyšla už celá edice (Jak si postavit auto, motocykl, dům, železnici). Plánujete pokračovat v technických tématech? Jaké jsou vaše další plány?

Loni mi vyšla poslední knížka z této edice, tím jsem skončil se zvířecími postavami. Zatím mám připraveny nové, teď to už budou lidé a tentokrát to bude o kvantové fyzice a teorii relativity. Pokud půjde všechno tak, jak má, knížka by měla vyjít na podzim přístího roku.