Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

ALEXANDRU LINDNER – LAST DAYS OF PEACE OF SPORTING AVIATION

České centrum by vás rádo pozvalo do Knihkupectví Mihai Eminescu (Blvd. Regina Elisabeta 16, Bukurešť), kde Dr. Eng. Alexandru Lindner v pondělí 8. října v 18 hod. uvede svou dvoudílnou knihu Last Days of Peace of Sporting Aviation o sportovním letectví států Malé dohody.


Toto je František Kotiba. Pravděpodobně jste o něm ještě neslyšeli. Narodil se v roce 1912 v Rakousko-Uhorsku a zemřel v 1944 ve Velké Británii. Nejdřív pracoval v továrnách Baťa a později jako úředník na policii v Brně. Jeho největším koníčkem však bylo letectví a tomu také věnoval nejvíc času v Aeroklubu Medlánky. A tak když bylo území Československa okupováno nacisty, emigroval do Spojeného království a stal se součástí zahraničního odboje jako pilot Royal Air Force. František Kotiba zemřel během nočního tréninkového letu a byl posmrtně povýšen do hodnosti plukovníka.
Dr. Eng. Alexandru Lindner sesbíral stovky medailonů jako je tento. Jeho kniha Poslední pokojné dny sportovního letectví přináší celistvý a přehledný obraz sportovního letectví a jeho hlavních představitelů v zemích Malé dohody (Československo, Rumunsko a Jugoslávie). Ing. Eduard Lindner, autorův otec a celkový vítěz letecké soutěže z roku 1938, byl prvním impulsem, který dovedl p. Lindnera k napsání knih.

První díl vypráví také příběh Anny Železníkové, jediné ženy mezi 48 muži v letecké soutěži zemí Malé dohody 1938. I když se sice neumístila na prvních příčkách, podařilo se jí získat druhé místo v Národním letu republikou. Na příbehy jako tento bychom neměli zapomínat.

Kniha má dva díly, přičemž první se skládá z medailonů jednotlivých osobností a uvádí čtenáře do historického kontextu, zatímco druhý díl ukazuje, jak se o letectví psalo v tehdejším tisku. Dr. Lindner se výzkumu věnoval více než deset let a prozkoumal mnoho archivů, kde našel i dosud nepublikované fotografie. Některé z nich dokonce i sám kolorizoval.České centrum by vás rádo pozvalo do knihkupectví Mihai Eminescu (Blvd. Regina Elisabeta 16, Bukurešť), kde se v pondělí 8. října v 18 hod. bude konat uvedení obou dílů knihy.