Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Documentary Mondays jsou zpět – právě teď, u vás doma

Naše bukurešťské publikum už si zvyklo, že jaro a podzim je ve znamení dokumentárních cyklů v Českém centru, aktuální dokumentární tvorba a české pivo k tomu. Je to tradice, která trvá už 12 let. V současné situaci jsme nuceni nabídnout projekce online – během června můžete díky spolupráci s platformou DAFilms shlédnout 4 české dokumentární filmy. Online nás mimo jiné sbližuje napříč hranicemi a potvrzuje to i tento cyklus, organizovaný ve spolupráci s Českým centrem v Berlíně a Londýně.

Kvůli změnám a nutné adaptaci související s epidemií a preventivními restrikcemi začínají Documentary Mondays trochu později než obvykle, zároveň však online promítání přináší nové možnosti. Nejsme omezeni na Bukurešť a můžeme filmy nabídnout do celého Rumunska. A zároveň si můžete vybrat přesný dobu promítání podle toho, jak vám vyhovuje – dokumenty budou k dispozici vždy celé pondělí. A v pondělí večer budete mít příležitost zúčastnit se online debaty s autory dokumentů, která bude vždy v gesci některého z Českých center (Bukurešť, Berlín, Londýn).

1. června začneme dokumentem Trabantem tam a zase zpátky (režisér Dan Přibáň, 2019), snímkem o skupině dobrodruhů, kteří křižují širý svět za použití dopravního prostředku, který byste nečekali – trabantu. Cesta začíná v Indii a pokračuje přes Nepál, Himaláje, Pakistán, Čínu, Uzbekistán, Rusko a Ukrajinu až domů. Film plný černého humoru a adrenalinových zážitků.

8. června můžete shlédnout document Jmenuji se Hladový Bizon (režiséra Pavla Jurdy z roku 2016). Příběh Jana, chlapíka, který od narození nevidí, a navíc se mu zhoršuje sluch, se odehrává převážně v indiánské rezervaci v Novém Mexiku. Jan si říká Hladový Bizon a spolu se svou ženou Zuzanou se vydává z Moravy za medicinmanem z kmene Navahů, aby u něho podstoupil ozdravný rituál.

Central Bus Station (režiséra Tomáše Elšík z roku 2019) vás 15. června zavede na autobusové nádraží v Tel Avivu, jedno z největších, ale také nejžalostnějších na světě. Původní architektonický plan se postupně proměnil v nekonečný labyrint prostorů, chodeb a lidských osudů, který slouží jako oáza pro imigranty z celého světa.

Dokumentární cyklus uzavřeme 22. června Evangeliem podle Brabence (režiséra Miroslava Janka z roku 2014). Rozhovory novinářky Renaty Kalenské s Vratislavem Brabencem, členem legendární undergroundové kapely Plastic People of the Universe, se zaměřují nejen na vzpomínky na dobu komunistických represí, ale take na zážitky tazatelky s touto jedinečnou osobností.

Dokumenty budou k dispozici na území Rumunska zdarma vždy po dobu 24 hodin, vždy od pondělní osmé hodiny ranní. Ke sledování dokumentů je třeba si vytvořit účet na stránkách dafilms.com. Diskuze s autory dokumentů proběhnou naživo vždy v pondělí večer, detaily najdete vždy na FB stránce a na webu Českého centra Bukurešť. FB událost k první dokumentární projekci je zde. Registrovat na první Q&A setkání 1. června od 22.00 s režisérem Danem Přibáněm se můžete zde.

Program na červnové pondělní večery tedy už máte – abychom zachovali tradiční formát projekcí v Českém centru, doporučujeme k filmu láhev dobrého českého piva.

Organizátoři: České centrum Bukurešť (s podporou sítě Českých center), ve spolupráci s DAFilms, Budweiser Budvar.