Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Úterky patří československému filmu

Začíná nová edice cyklu Fiction Tuesdays, v jehož rámci i nadále budou promítány hrané filmy, a to po dobu 6 týdnů, od 2. dubna do 14. května 2019. Stejně jako doposud jsou na programu převratné filmy, které přinášejí jemnou a inteligentní kritiku časů, o nichž vyprávějí. Úterní večery tak můžete strávit v Českém centru, začínáme vždy ve 20:00 a společně objevíme několik nezapomenutelných československých filmových perel z 50., 60. a 70. let.

Série promítání začne 2. dubna filmovou adaptací Kunderova románu Žert (r. Jaromil Jireš, 1969). Titul odkazuje na nevhodně zvolený politický žertík, kvůli kterému bude hrdina veřejně ponížen a vyloučen ze Strany. I přes svůj název však film není komedie. Se značným pesimismem nám vypráví o ironických hříčkách osudu i o tom, jak daleko může dojít vzájemná sabotáž.

9. dubna můžete přijít na Černého Petra (r. Miloš Forman, 1964), film ilustrující obtížnost dospívání v pookřívající československé společnosti počátku 60. let. Petrova nevinnost a mladická zmatenost tváří v tvář osamělému boji proti všem v nás snadno vzbudí soucit.

16. dubna nás na fantastickou cestu vezme Baron Prášil (r. Karel Zeman, 1962). Podíváme se s ním do zvláštního světa rozprostřeného napříč časem a prostorem a budeme sledovat dobrodružství astronauta cestujícího časem a jeho společníka. I když je to překvapivé, film je vlastně romantickou komedií, ale především díky němu můžeme vstoupit do fascinujícího světa Karla Zemana obdařeného uměním vyprávět své příběhy naprosto jedinečným a neotřelým způsobem.

Exkurze do fantastična bude pokračovat i 23. dubna  s filmem Případ pro začínajícího kata (r. Pavel Juráček, 1970), satirou inspirovanou třetím dílem „Gulliverových cest”. Svět Juráčkova vyprávění je všechno jen ne konvenční, je protkaný symboly a náznaky, ale i přesto má v sobě silný kritický prvek, který obrací proti soudobé politice. Divákům tak může film připomínat Godardův Weekend.

Morgiana (r. Juraj Herz, 1972), kterou můžete zhlédnout 7. května, je hororovým příběhem dvou sester, které od sebe nenávratně odtrhne řízení osudu. Film je zároveň melodramatem s gotickými prvky a psychoanalytickou alegorií. 

Série Fiction Tuesdays bude zakončena 14. května Snem noci svatojánské (r. Jiří Trnka, 1959), tedy další fascinující adaptací, tentokrát podle divadelní hry Williama Shakespeara. Trnkova animace je inovativním mistrovským dílem jak po technické stránce, tak po stránce vypravěčské. Film byl oceněn na festivalu v Cannes v roce 1959.

Na všechna promítání je volný vstup volný a ani tentokrát nebude chybět Budějovický Budvar zdarma.