Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Program

24.9.2016 11:00 - 17:00

Český stánek @ Evropský den jazyků 2016

Z podnětu Rady Evropy a Evropské komise, Evropský den jazyků se slavuje každým rokem v celé Evropské unii, aby jsme oslavili evropskou jazykovou rozmanitost a podporořili studium cizích jazyků.

Zastoupení Evropské komise v Rumunsku a EUNIC Rumunska uspořádali letos veletrh jazyků, který se bude konat v sobotu 24. září 2016 v Muzeu rumunského sedláka. Návštěvníci budou vyzváni, aby navštivila naše stánky, a aby se zhostili různých úkolů a vyhráli různé ceny. Český tým vás naučí česky za 30 minit.

Více informací o akci na Facebooku: https://www.facebook.com/events/330781330589685
EUNIC Romania: http://romania.eunic-online.eu/?q=content/european-day-languages-2016-0

Místo konání:

Strada Monetăriei 3, Bukurešť

Datum:

24.9.2016 11:00 - 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Program

7.7.2016 19:00 - 28.8.2016

Pevnost Samoty v posvátném lese věčného hluku / Kapitola IV.: „Bílý bod a černá krychle”

IV. kapitola šestidílného výstavního projektu „Bílý bod a černá krychle” představuje díla rumunské umělkyně Larisy Sitar a českého umělce Romana Štětiny.

Vernisáž: čtvrtek 7. července v 19:00
Kurátorky: Diana Marincu a Anca Verona Mihuleţ
Vystavující umělci: Larisa Sitar (RO) a Roman Štětina (CZ)
Koordonátor MNAC: Mălina Ionescu
Architect: Attila Kim
MNAC – Palác Parlamentu, 4. patro
7. 7 – 28. 8. 2016


Místo konání:

MNAC, Strada Izvor 2-4

Datum:

Od: 7.7.2016 19:00
Do: 28.8.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Program

6.8.2016 20:45 - 22:20

Schmitke / Film 4 Fun Festival Sinaia

Českou kinematografii bude v rámci Festivalu Film 4 Fun v Sinaji reprezentovat film Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera.

Schmitke
ČR / Německo, 2014, 90'
Režie: Štěpán Altrichter

„Poslyšte příběh muže, který dlouho seděl doma a bál se vyjít ven, aby se neztratil v hrozivém, temném lese. Jednoho dne však vyšel ven a ztratil se v hrozivém, temném lese...“ (stará krušnohorská legenda)

Julius Schmitke je postarší konstruktér, jehož osamělý život se skládá hlavně z nevzrušivé práce, ukecaného mladého kolegy a občasného zvláštního vábení lesního porostu. Když je jednoho dne pověřen opravou nevysvětlitelně skřípající staré turbíny, kterou kdysi navrhl, není z výletu na českou stranu Krušných hor příliš nadšen. Podivný kraj hlubokých lesů, zchátralých dolů a neméně podivných lidí v něm mnoho důvěry nevyvolá, ale když se mu přes noc záhadně ztratí kolega, musí i Schmitke vstoupit mezi mlhou zahalené stromy.

Film Schmitke se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí těchto dvou zemí – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety, který těží z „magického realismu“ tamního prostředí. Hlavní postavou jsou totiž kromě Julia Schmitkeho právě Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací.

Slovo režiséra Štěpána Altrichtera:

"Film Schmitke byl natočen podle krátké povídky spisovatele a scenáristy Tomáše Končinského – Julius Schmitke proklouzl smrti jako neobratný tuleň, která okamžitě upoutala mojí pozornost. Ten příběh je něco mezi komedií a mystérií, odehrávající se někde v okolí Krušných hor, s jejich specifickou atmosférou, historií a lidmi. Ale také je to příběh nešťastného inženýra větrných elektráren, který si nestačil všimnout, že nějak vypadl z dnešního světa – pocit, který v téhle ultrarychlé virtuální době občas prožíváme všichni."

OCENĚNÍ:

24. Film Festival Cottbus 2014 – Cena za nejlepší debut

Cena studentské poroty za nejlepší film na festivalu Finále Plzeň 2015

Festival v německém Schwerině  – Cena kritiky FIPRESCI + Cena za nejlepší zvuk

Film byl v předpremiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2015.

www.facebook.com/Schmitkefilm

http://www.schmitkefilm.com/


Kompletní program Festivalu Film 4 Fun naleznete zde.

 

Místo konání:
Cazino Sinaia
Datum:

6.8.2016 20:45 - 22:20

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

5 questions for Ondřej Soukup

Ondrej Soukup works at Hospodarske noviny and is a specialist on Russian policy regarding the former states of the Soviet Bloc. On the 17th of April 2018, Frontline Club, in collaboration with the...

Vernisáž výstavy „Československo ´18 - ´68” ve městech Kluž a Oradea

Ambasáda České republiky v Rumunsku společně s Českým centrem v Bukurešti zorganizovali vernisáž výstavy „Československo ´18 - ´68” ve městech Kluž a Oradea.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Naši partneři

Partneři Českého centra Bukurešť: