Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Umělci v době pandemie

České centrum patří mezi nejpopulárnější zahraniční kulturní instituty v Rumunsku. Do podvědomí lidí se zapsalo především oblíbenými Dokumentárními pondělky, projektem Future Museum nebo letním festivalem Cinemascop. Stejně jako jiné kulturní instituce a organizace se i České centrum snaží přizpůsobit nové situaci, ve které se kultura přesune do virtuálního prostředí. V nadcházejících týdnech pro vás chystáme sérii rozhovorů s rumunskými i českými umělci.

 

 

 

 

 

 

 

Počínaje čtvrtkem 9. dubna zahajujeme sérii pravidelných video(roz)hovorů s rumunskými a českými umělci, ve kterých budou odpovídat na pět otázek o své aktuální tvorbě a projektech. Celý svět se v posledních týdnech změnil a jednotlivci i celá společenství se přizpůsobují nečekané situaci. Překonávat odloučenost a vzdálenost mezi lidmi je jedním z nejpřednějších témat. Umění bylo odjakživa nástrojem, kterým lidé vyjadřovali svůj vztah ke světu, který je obklopuje, nebo ve kterém hledali útočiště. Co zbývá umělci, když svou tvorbu aktuálně nemůže předvést v galeriích a expozicích?

„Tyto týdny a měsíce představují výzvu pro nejrůznější segmenty společnosti a aktuální omezení samozřejmě zásadně ovlivňují také oblast kultury. Možná vůbec nejvíc je tímto zasažena nezávislá scéna, proto jí chceme poskytnout prostor k sebevyjádření a zároveň se ptát, jaké nové příležitosti může nynější krize odhalit. Nadcházející období bude vyžadovat změny, nečekané perspektivy a nový pohled na spoustu dosavadních samozřejmostí. Proč se tedy neinspirovat u těch, kteří mají kreativitu jako povolání?“ říká ředitel Českého centra Robin Ujfaluši.

5Questi (5Otázek) je nově vzniklý projekt, jehož cílem je představit výzvy a příležitosti, které pro umělce z aktuálních radikálních změn vyplynuly. Aspekty, které nás v těchto dnech paradoxně propojují, jsou „nejistota“ a „odloučení“. Pojďme tedy společně zjistit, jaká východiska projekt 5Questi nabízí a jaké náhledy nabízí současná umělecká scéna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezi umělci, kteří budou odpovídat v první fázi, uvidíte například:
Roberta Oberta, vizuálního umělce, komiksového kreslíře, pouličního umělce a ilustrátora, se kterým České centrum spolupracovalo v rámci festivalu Cinemascop, (video zde),
Martina Zet, českého umělce, jehož díla známá tím, že se odchyluje ze statického ponětí umění a vlastním jazykem nechává ve svých performancích a instalacích působit čas, za pomoci metafor a podobnosti (video zde)
Mircea Modreanu, mladého rumunského vizuálního umělece a koordinátora projektu uměleckého prostoru E T A J, který si klade za cíl propojit rumunské umělce a umožnit jim svobodně projevit a prezentovat svou práci (video zde),
• Viktora Vejvodu, českého umělce s dlouhodobými vazbami a uměleckými projekty v Rumunsku a Moldavsku,
• Vilmose Kotera, jednoho z umělců prezentovaných v galerii Českého centra Future Museum, a řadu dalších.

Pojďte spolu s námi nahlížet převratnou současnost očima umělců. Video rozhovory budou zveřejňovány v týdenních intervalech na komunikačních kanálech Českého centra: FacebookYouTubeInstagram a web Czech-it.ro, počínaje čtvrtkem 9. dubna.