Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Česká věda zasahuje proti pandemii

Dějiny nás učí, že jsou to právě náročné a nepříjemné krize, které jsou nejlepší krmnou půdou pro nové inovativní nápady a které nás motivují k intenzivnímu rozvoji na poli vědy, techniky a dalších odvětví. Náročné časy dokážou prověřit naši schopnost jednat, zacházet s dostupnými zdroji, ale i solidaritu a schopnost semknout se v nepříznivých situacích. Jinak tomu není ani během jedné z nejrozsáhlejších krizí 21. století – krize koronaviru.

Velikou duchapřítomnost a schopnost reagovat v kritických situacích prokázala nejedna skupina českých vědců. Vědečtí pracovníci se pro svou bleskovou iniciativu na poli boje proti šíření koronaviru stali inspirací světového formátu. Pohotově vyvíjí nová a efektivní řešení, která pomáhají řešit akutní nedostatek ochranných prostředků a pomůcek. Česká věda se tak každý den zasluhuje o záchranu desítek a stovek životů. Podívejte se společně na nejobdivuhodnější úspěchy, kterými v současné době Češi ovlivňují svět.

Jednou z nejvýznačnějších postav současného boje proti pandemii je bývalý student VŠE Josef Průša. Když v roce 2012 sestavil svou první 3D tiskárnu s názvem Prusa Mendel, jistě by ho ani nenapadlo, že to právě jeho výtvor bude hrát v budoucnosti přední roli v ochraně lidských životů a zdraví. S nástupem pandemie koronaviru COVID 19 se rodák z Havlíčkova Brodu společně s vlastní firmou Průša Research aktivně zapojil do tisku plastových obličejových štítů, které dnes solidárně nabízí zdarma všem nemocnicím, praktickým lékařům, ambulancím, dentistům, lékárnám, policistům, učitelům a dalším profesionálům, kteří jsou nákazou virem nejvíce ohroženi.

Je hořkosladké pozorovat, že většina nemocničního personálu v této těžké době nosí ochranné štíty, které jsme vyrobili na našich 3D tiskárnách. Jsem samozřejmě hrozně pyšný na celou 3D tiskovou komunitu, ale byl bych samozřejmě raději, kdybychom něco takového vůbec dělat nemuseli,“ sdělil svoje pocity zpravodajství iDNES Josef Průša.

Český vývojář bude také exkluzivním hostem v cyklu populárně-vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci, inovátory, ekonomy a dalšími významnými osobnostmi pořádaném sítí Českých center.
K neformální diskusi nad současnými vědeckými a společenskými otázkami jste zváni ve čtvrtek 21. května od 18:00 pražského času (CET).

Je také nutné dodat, že Průša a jeho tým jsou součástí mnohem většího, dnes již nadnárodního tělesa COVID-CZECHIA. Tato síť k dnešnímu dni zahrnuje více než 200 předních českých influencerů bojujících s koronavirem jednou z nejsilnějších zbraní – dostatečnou informovaností veřejnosti. Expertní skupina pod záštitou doc. RNDr. Vojtěcha Petráčka, CSc., rektora ČVUT, ví, že zvítězit nad pandemií můžeme jedině, budeme-li spolupracovat jako společnost a dodržovat základní pravidla týkající se správné hygieny, používání ochranných pomůcek a vyhýbání se zbytečnému riziku. Celý tým COVID-CECHIA pomocí nejrychlejších způsobů šíření informací distribuuje mezi lidmi jednoduchá grafická zpracování všech pravidel a způsobů, kterými můžou sami pomoci zastavit šířené viru mezi širší populaci.

U zrodu mezinárodního hnutí COVID-CZECH stál propagátor popularizace vědy, autor bestselleru Konec prokrastinace, Petr Ludwig. Český influencer se podílel na vzniku virálního videa, ve kterém se svými kolegy vysvětluje, proč je nošení roušek nezbytností a pozitivní efekty nošení ochrany obličeje. Za svůj vlivný výtvor dostal Peter Ludwig ocenění za celosvětový přínos v boji proti koronaviru.
"Kontaktoval mě ekonom profesor Tyler Cowen z George Mason University, který píše ekonomické sloupky pro The New York Times či Bloomberg a oznámil mi, že mi udělují ocenění za mezinárodní přínos pro boj s koronavirem za #Masks4All movement, vyjádřil se influencer na Facebooku.

"Petr stál u samotných základů hnutí #masks4all a byl to právě jeho vliv, který se zasloužil o rozšíření nošení roušek jak v České republice, tak i po celém světě. Tím mohl zachránit mnoho životů a urychlil restart ekonomik. Dělá mi radost sledovat, jaké má toto hnutí dopady ve Spojených státech, vyjádřil sek Ludwigově ocenění profesor Cowen, který řídí program za přínos v boji proti koronaviru.

Výsledkem počinů COVID-CZECH skupiny je dnes celosvětová kampaň #rouškyvšem, která ovlivnila nejen chování jednotlivců, ale podnítila desítky vlád, aby přijaly opatření zahrnující nošení masek, ať již podomácku vyrobených či průmyslově vyráběných, a jiných hygienických ochranných prostředků a zabránily tak globálnímu šíření obávané nákazy. „Nyní, když jsme se dostali do povědomí široké veřejnosti a jsme podporování jak vládou, médii, tak i hlavními představiteli zdravotnických organizací, chceme se zaměřit na masivní rozšíření ochranných masek ve Spojených státech amerických a následně po celém světě, říká skupina COVID-CZECH.

Nejúčinnějším řešením v boji proti pandemii jsou podle expertů doma ušité roušky, které se svou účinností vyrovnají chirurgickým maskám. Na webových stránkách rouskyvsem.cz poskytují Češi i návody na vlastní, podomácku vyrobené roušky.

Jak efektivně informovat a motivovat veřejnost k nošení ať chirurgických či domácích ukazuje i Technická univerzita v Liberci. Ta vyvinula výměnný filtr, který je možné opakované použít do jakýchkoli ochranných masek. Materiál hygienické vložky je vyrobený z nanovláken. Ta dokážou s účinností až 90 % zachytit částečky koronaviru, který se velice efektivně přenáší právě kapénkami rozptýlenými ve vzduchu.

Expertní tým odborníků ze strojní fakulty Liberecké technické univerzity dokázal ve velmi krátkém čase uvést do chodu přístroj, který zvládne utkat až 3,5 půl metru širokého nanovlákenného materiálu za minutu. „Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku, navíc ubydou nevyužitelné odřezky, což také zefektivňuje produkci. Bavíme se asi o 20 tisících filtrech do roušek denně,“ uvedl pro Český rozhlas Jaroslav Beran ze strojní fakulty. Nařezat materiál na obdélníčky filtrů je také mnohem méně časově náročné než šít celou roušku. Univerzita proto prosí o pomoc veřejnost a povzbuzuje ji k šití vlastních, domácích roušek.

Česká věda a její inspirující výsledky se tak stávjí inspirací pro celý svět.