Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás

Posláním Českých center je rozvoj dialogu se zahraniční veřejností a podpora aktivní prezentace ČR ve všech oblastech kultury, vědy a školství, obchodu a cestovního ruchu. Standardem je pomoc při prosazování české kultury do programů předních uměleckých institucí v zemích působení. Česká centra jsou součástí Evropského sdružení národních kulturních institutů EUNIC. Jsme příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR.

České centrum Bukurešť organizuje a podporuje aktivity seznamující rumunskou veřejnost s českou kulturou. Zejména mladé rumunské generaci se snažíme přiblížit současné české umění a nejnovější objevy na české kulturní scéně - především v oblasti dokumentárního filmu, hudby, výtvarného umění, fotografie a architektury. V programové nabídce máme také akce týkající se ekologie, sociálních témat či lidských práv – jak ve formě uměleckých projektů, tak v podobě přednášek a workshopů.

Na Českém centru Bukurešť pořádáme navíc kurzy českého jazyka a zájemcům o cesty a pobyt v ČR poskytujeme turistické informace a informační materiály agentury CzechTourism.

České centrum najdete v samotném centru staré Bukurešti a také virtuálně na síti Facebook či na blogu czech-it.ro. Jsme také na Twitteru, InstagramuYouTube a SoundCloudu.

V lednu 2016 České centrum Bukurešť otevřelo Future Museum, platformu určenou rumunským a moldavským umělcům, která je založena na principu veřejné soutěže. Vítězné projekty, které budou vystaveny v prostorách galerie Future Museum, jsou vybírány mezinárodní porotou, jejímiž členy jsou polská kurátorka Katarzyna Krysiak, rumunský filosof Alexandru Polgár a zástupci ČC Bukurešť. Na rok 2016 byly vybrány čtyři projekty (Tatiana Fiodorovová, Anca Raluca Memete, Daniel Djamo a  Mona Vatamanu & Florin Tudor). http://futuremuseum.ro

V dubnu 2016 zahájilo na doméně czech-it.ro provoz alternativní aplikace ARTMAP. Jde o přehled vybraných kulturních akcí v Rumunsku a Moldavsku, pořádaných různými institucemi. Jeho účelem je propagovat menší, ale obsahově významné akce, a propojit jak aktivity z jednotlivých oborů kultury, tak i dění v různých rumunských a moldavských městech. Akce, které jsou prostřednictvím platformy ARTMAP propagovány, vybírá tým Českého centra. Hlavními tématy jsou umění, občanská společnost a lidská práva. Spektrum prezentovaných akcí se tak pohybuje od výstav, autorských čtení, křtů, performancí, koncertů elektronické nebo alternativní hudby až po diskuze, workshopy a přednášky.

 


ČDM

doporučujeme

 

 

Naši partneři

Partneři Českého centra Bukurešť:

 

Doporučujeme: