Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Objev Bedřicha Hrozného připomenou také v Rumunsku

Česká centra, 14.10.2015

Ve středu 14. října 2015 bude v Národním historickém muzeu v rumunské Bukurešti zahájena výstava věnovaná 100. výročí rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným. Panelovou výstavu o životě a díle tohoto předního českého orientalisty a archeologa, kterou připravili odborníci z Náprstkova muzea, doprovodí unikátní zvuková instalace s názvem Kulturní konstanta, jazykové kontinuum: jíst chleba, pít vodu, jejímž autorem je současný český umělec Pavel Sterec.

Před sto lety, 24. listopadu 1915, oznámil český badatel Bedřich Hrozný na přednášce pro Německou orientální společnost v Berlíně, že se mu podařilo rozluštit jazyk starověkého národa Chetitů, a stanul tak u zrodu nové vědecké disciplíny: chetitologie. Chetitský jazyk, pro jehož zápis se používalo klínového písma, je nejstarším zaznamenaným indoevropským jazykem vůbec. Výstava v úvodu zachycuje životopis profesora Hrozného a dál se věnuje jeho archeologickým expedicím. Texty jsou doplněné o mapy a dobové fotografie oblastía nálezů.

Zvuková instalace vytvořená Pavlem Stercem vzdává poctu novátorským metodám Hrozného, které byly ve své době považovány často za kontroverzní, ovšem z dnešního hlediska se jeví spíše jako odvážné, zejména pro svůj důraz na používání intuice a asociací. Forma vícehlasé recitace zároveň odkazuje k avantgardním postupům práce s jazykem (jako byl například voiceband E. F. Buriana nebo lettristické experimenty Isidora Isou). Šestikanálovou zvukovou instalaci doplňuje také krátký videoesej z archivních snímků Bedřicha Hrozného.

„Instalace Pavla Sterce je jedním z prvních případů nejen v Bukurešti, ale i v celém Rumunsku, kdy současné umění proniká do natolik klasické instituce. Národní historické muzeum Rumunska se tak jeví jako velmi progresivní v hledání komunikačních cest k publiku,“ říká František Zachoval, ředitel Českého centra Bukurešť. 

Výstavu, která bude otevřená od 14. října do 29. listopadu 2015, organizuje České centrum Bukurešť ve spolupráci s Národním historickým muzeem Rumunska.

 


 

Kontakt pro novináře:

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center, M: 725 890 030, EM: jungwirthova@czech.cz

 

Tisková zpráva ke stažení zde: