Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Rumunská elektronická scéna vzdala netradiční hold Antonínu Dvořákovi

Přes 30 rumunských hudebníků zareagovalo na prosincovou výzvu Českého centra v Bukurešti vytvořit remix díla Antonína Dvořáka u příležitosti 170. výročí narození skladatele.

 

Bukurešť, 30. ledna 2012

 

Přes 30 rumunských hudebníků zareagovalo na prosincovou výzvu Českého centra v Bukurešti vytvořit remix díla Antonína Dvořáka u příležitosti 170. výročí narození skladatele.

 

Uveřejněné remixy, které neměly žádné žánrové omezení, brzy oslovily internetové publikum a účet Českého centra na síti soundcloud zaregistroval během několika týdnů téměř 10.000 přehrání.

 

Přemýšleli jsme nad tím, jak oslavit výročí jednoho z největších českých skladatelů. A vzhledem k našemu vesměs mladému a kreativnímu publiku v Rumunsku jsme zavrhli ideu uspořádat klasický koncert a rozhodli jsme se oživit Dvořákovo dílo právě soutěží o nejlepší remix,” vzpomíná ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek.

 

Chtěli jsme tak zároveň představit Dvořáka mladé generaci a ukázat, že jeho skladby zdaleka nejsou mrtvé. Takový ohlas jsme ale nečekali ”, dodává Kubášek.

 

Ve středu, 1. února v 19 hodin vyvrcholí projekt na Českém centru poslechovým večerem s názvem “Dvořák Remixed Listening Party”.

 

V jeho průběhu proběhne zároveň křest CD „Dvořák Remixed“, vycházející na rumunském nezávislém labelu Local Records.  Na kompilaci jsou zastoupena jak známá jména současné rumunské hudební scény, tak i neznámí autoři. Všechny skladby na CD podléhají licenci “Creative Commons”, kdy jejich autoři souhlasí s jejich bezplatným kopírováním a volným šířením.

 

V průběhu večera bude oznámen také vítězný remix, vybraný smíšenou rumunsko-českou odbornou porotou. Jeho autor obdrží od Českého centra třídenní pobyt v Praze a věcný dar od hlavního partnera akce, pivovaru Staropramen.

 

Každou ze skladeb navíc vizuálně doprovodí přední rumunská VJ Cinty Ionescu. Pro ty, kteří budou mít chuť vrátit se ke klasické tvorbě Antonína Dvořáka, připravilo České centrum malý sál, ve kterém budou znít skladby z vinylů, doprovázené projekcemi z dob počátku kinematografie. „Soudě podle jeho tvorby, jsem přesvědčený, že by se Antonínu Dvořákovi akce rozhodně líbila”, dodává Kubášek.

 

Projekt pořádá České centrum Bukurešť a generálním partnerem je Staropramen. Dalšími partnery jsou České aerolinie, Local records, Sambata Sonora a Radio Romania Cultural.

 

Více informací: René Kubášek, ředitel Českého centra Bukurešť, tel. +40 722 659 539, email: kubasek@czech.cz

 

Událost na Facebooku: http://www.facebook.com/events/354406177922309/

Blog: http://www.czech-it.ro/dvorak-remixed-listening-party-mi-1-februarie-19h00.html

Účet na síti Soundcloud: www.soundcloud.com/centrulceh