Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Inventura dobývá veřejný prostor v Rumunsku.

Praha a Bukurešť, 23.listopadu 2010

Občanské sdružení Inventura představí v pondělí 29. listopadu filmy ze své dílny bukurešťskému publiku. Stane se tak krátce po úspěchu filmu „Pozemšťané, koho budete volit?“, který získal cenu diváků na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

V prostorách Českého centra Bukurešť proběhnou, za osobní účasti ředitelky o.s. Inventura Lenky Vochocové a režisérky Lindy Jablonské, ozvěny právě ukončeného Normálního festivalu (www.normalfest.cz).

Kromě snímku „Pozemšťané, koho budete volit?“ bude v rámci večera promítnuto také pásmo krátkých filmů, videí a animací, které vznikaly mimo jiné v rámci „dokudílny“ pod vedením Lindy Jablonské. V rámci akce proběhne i diskuse s publikem a zástupci nevládních organizací, které se problematice lidí se zdravotním postižením věnují.

„Když jsme s našimi studenty diskutovali témata, o kterých chtějí točit, jeden z nich navrhoval natáčet právě v Rumunsku. Shodli jsme se na tom, že to není možné. Třeba se ale i díky této akci do budoucna jeho nápad podaří realizovat,“ říká Linda Jablonská a dodává, že se bude jednat o zahraniční premiéru výsledků dokudílny.

Chceme zároveň zjistit možnosti jak přenést tento unikátní způsob práce s lidmi s mentálním hendikepem do Rumunska. Programy typu chráněných dílen, které se snaží se o integraci zdravotně postižených lidí do společnosti, jsou v Rumunsku stále v plenkách,“ říká ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek.

Občanské  sdružení Inventura vzniklo v listopadu 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním hendikepem a integrovat tyto lidi do společnosti skrze podporu a zviditelňování jejich umělecké činnosti. Podporuje umělecké aktivity lidí s mentálním a kombinovaným hendikepem a organizuje pro ně tvůrčí dílny v Praze i v dalších regionech.

Projekce proběhne v rámci dlouhodobého projektu Dokumentární pondělky, v rámci kterého České centrum Bukurešť představilo od roku 2006 přes stovku filmových dokumentů.

 

Kontakty:

Lenka Vochocová, ředitelka o.s. Invetura (lenka(at)inventura.cz, 774 922 137)
Linda Jablonská, dokumentaristka (linda(at)inventura.cz, 602 622 707)
René Kubášek (kubasek(at)czech.cz, +40 722 659 539)