Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Zahájení bukurešťské výstavy Josefa Koudelky Invaze 68 vyvolalo zájem. Rumunská vláda zapůjčila protitankové dělo

Muzeum současného umění / Anexa MNAC / 17. 10. 2013 – 2. 2. 2014

Tisková zpráva ze dne 22. 10. 2013

Česká centra - ústředí


Výstava fotografií Josefa Koudelky, zachycující tragické srpnové události roku 1968 se po 45 letech od invaze představuje v Rumunsku, jediné zemi Varšavské smlouvy, která se vpádu vojsk do Československa odmítla zúčastnit. Ucelený soubor 249 fotografií, který byl vystaven již v řadě zemí celého světa, zároveň vyjde i v knižní podobě v bukurešťském nakladatelství ART. Výstavu připravilo České centrum Bukurešť ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky v Bukurešti.

 

NA POČÁTKU BYLA KNIHA

Letos uplynulo 45 let od invaze do Československa, které se účastnily vojska všech zemí Varšavského paktu, ovšem s jednou významnou výjimkou: Rumunsko se na invazi nepodílelo, naopak veřejně kritizovalo invazi a sovětskou politiku.
Během oněch sedmi srpnových dnů roku  1968 vyfotografoval Josef Koudelka, tehdy třicetiletý, sérii fotografií, kterou se později podařilo tajně vyvézt ze země. Jeho fotografie byly agenturou Magnum Photos zveřejněny k prvnímu výročí invaze roku 1969 v mnoha mezinárodních časopisech, aniž bylo uvedeno autorovo jméno. Až v roce 1984, po smrti otce a v době, kdy hrozba represí pro jeho rodinu pominula, poprvé veřejně přiznal autorství těchto snímků. Dnes patří k nejvýznamnějším světovým fotografům.

 

INVAZE 68

Výběr fotografií pro knihu Invaze 68 uskutečnil Josef Koudelka osobně. Ze archivu svých snímků  vybral 249 fotografií zachycujících okamžiky historické události. Kniha vyšla česky i v cizojazyčných mutacích. Na základě  knihy pak vznikla stejnojmenná výstava, která procestovala řadu zemí a nyní bude poprvé představena v Bukurešti. Výstavu doprovodí i vydání rumunské mutace knihy v nakladatelství Editura ART. Význam události dokládá též záštita rumunského premiéra Victora Ponta.

 

NA ZAHÁJENÍ „PŘIJEL“ TANK

Zahájení se uskutečnilo 17. 10. 2013 v  Muzeu současného umění. Vernisáže se zúčastnilo více než 800 návštěvníků, další stovky zájemců zaplnily prostory knihkupectví Bastilia, ve kterém probíhal křest rumunské verze fotografické publikace „Invaze 68“ vydané při příležitosti konání výstavy. Rumunská vláda poskytla pro dobu trvání výstavy v Bukurešti protitankové dělo, které tvořilo součást výzbroje rumunské armády v 60. letech. Netradiční „exponát“ je po dobu konání výstavy instalován před vstupem do muzea opatřen nápisem
Toto dělo rumunské armády se nezúčastnilo invaze do Československa.“ Působivý počin poutá pozornost kolemjdoucích zájemců a láká k prohlídce výstavy stovky návštěvníků. „Josef Koudelka je v Rumunsku velmi dobře znám a zájem o jeho výstavu zvyšuje i fakt, že Rumuni jsou právem hrdi na svůj tehdejší odvážný postoj invaze se neúčastnit“, sdělil  René Kubášek, ředitel Českého centra Bukurešť. Jako planý tudíž rozhodně nevyznívá  vzkaz Josefa Koudelky, který napsal na úvod rumunské verze své knihy: „Tato výstava a kniha jsou o invazi, jíž se Rumunsko – jako jediná ze zemí Varšavské smlouvy – odmítlo zúčastnit. S Rumunskem mě navíc pojí osobní vzpomínky – navštívil jsem ho mnohokrát a tuto zemi miluji.“  Na slavnostní vernisáži konané za přítomnosti řady osobností kulturního i veřejného života pak světově uznávaný umělec osobně poděkoval  Rumunsku za jeho postoj v  kritických dobách.

Výstava v Bukurešti potrvá do února 2014. České centrum společně s Francouzským institutem pak plánuje představení výstavy v průběhu roku i v dalších rumunských městech – Temešváru, Jasech, Kluži a Sibiu.

 

Organizátoři výstavy:

České centrum Bukurešť, Francouzský institut.

 

Design fotografické publikace: Studio Najbrt.

 

Podrobnější informace:

http://www.mnac.ro/en/

http://bucharest.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/koudelka3/

 

Kontakty pro novináře:

 

Česká centra - ústředí       
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center

M: 725 890 030 
e-mail jungwirthova@czech.cz      


České centrum Bukurešť

René Kubášek, ředitel ČC Bukurešť

E:kubasek@czech.cz