Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Jiří Menzel převezme ocenění za celoživotní dílo na prestižním filmovém festivalu v Kluži

Česká centra, 7. června 2013

Tvorba Jiřího Menzela je v těchto dnech předmětem zájmu rumunské veřejnosti i odborníků specializujících se na oblast filmové tvorby. Výběr filmů známého českého režiséra mohli rumunští návštěvníci zhlédnout v prvním červnovém týdnu v rámci netradiční filmové akce „Czech Film Hunting". Přehlídku, kterou zorganizovalo České centrum Bukurešť od 1. – 5.června 2013, zhlédlo během pěti dnů více 2 000 diváků. V těchto dnech je uznávaný režisér na návštěvě v Rumunsku. 8. června 2013 zde osobně převezme ocenění za celoživotní dílo. Slavnostní ceremoniál tvoří nedílnou součást nejvýznamnějšího rumunského filmového festivalu Transilvania International Film Festival konaném v Kluži. Jedná se o další významný počin oscarovéh orežiséra, který se trvale zasazuje o šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

Czech Film Hunting (1. – 5. 6. 2013) je originální projekt Českého centra Bukurešť konaný s podporou pivovaru Staropramen, v jehož rámci jsou uváděny filmy českých režisérů na neobvyklých místech, jako je například bývalá textilní továrna, aristokratický palác, zahrada muzea či garáže Ciclop – opuštěný architektonický skvost v centru Bukurešti. Akce se účastnilo přes 2 000 diváků. Vedle snímků Jiřího Menzela mohli návštěvníci zhlédnout také filmy Miloše Formana, Jana Švankmajera a Juraje Herze.

Promítání filmů Jiřího Menzela proběhlo ve slavném a dnes opuštěném bukurešťském paláci Știrbei. Z Bukurešti se Jiří Menzel vydává do Kluže na Mezinárodní filmový festival TIFF, který je právem považován za největší rumunskou filmovou událost roku. 8. června 2013 zde v rámcislavnostního zakončení festivalu převezme Cenu za celoživotní dílo. „Rumunské publikum má filmy Jiřího Menzelavelmi v oblibě a on sám je zde velmi populární – svědčí o tom i fakt, žepřed dvěma lety byl prezidentem Rumunska dekorován rytířským řádem a letos převezme cenu od největšího filmového festivalu v regionu,"  říká RenéKubášek, ředitel Českého Centra Bukurešť.

V klužském Muzeu umění bude otevřena výstava plakátů k Menzelovým filmům ze sbírky filmotéky Terry Posters. Jiří Menzel se do Bukurešti vrátil po dvou letech. Tehdy zde probíhala retrospektiva jeho tvorby, rovněž organizovaná Českým centrem Bukurešť.

Tisková zpráva ke stažení:

Kontakty pro novináře:
Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
e-mail jungwirthova@czech.cz

České centrum Bukurešť
René Kubášek, ředitel Českého centra Bukurešť
M:+40 722659 539
e-mail: kubasek@czech.cz