Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Jeden svět v Rumunsku očekává rekordní návštěvnost přes 10.000 diváků

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí 5. března 2012, Praha

V Bukurešti bude v úterý 13. března zahájen již 5. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech One World Romania. V průběhu šesti dní bude mít místní publikum možnost zhlédnout v rámci 80 projekcí 50 filmů v 5 kinech a zúčastnit se řady doprovodných akcí. Organizátory festivalu je České centrum Bukurešť společně s Asociací One World Romania.

 

To, co původně začalo jako menší verze pražského Jednoho světa, vyrostlo během pěti let v  jeden z největších festivalů v Rumunsku a svého druhu jedinou akci v zemi. Tradici konání fesivalu One World Romania založila v roce 2008 Monika Štěpánová, tehdejší ředitelka Českého centra Bukurešt. Festival je dnes samostatný, má vlastní dramaturgii a v jeho čele stojí renomovaný rumunský režisér Alexandru Solomon.

 

Letošní festival se tematicky zaměří v prvé řadě na dramatické změny, kterých jsme byli svědky v minulém roce – budou promítány filmy o revolucích v arabském světě, o situaci v Iránu, Rusku či na Kubě, nebo o antiglobalizačním hnutí mladých lidí v západním světě.

 

Na festival dorazí přes 20 zahraničních hostů – dokumentaristů, producentů a lidskoprávních aktivistů, kteří se zúčastní debat po projekcích a řady doprovodných akcí. Mezi potvrzenými hosty jsou například zástupci asi nejznámější kulturně-aktivistické organizace na světě „Voina“ z Ruska.

 

Dnes se už zdaleka nejedná o pouhé ohlasy pražského Jednoho světa, ale o plnohodnotný festival, jehož projekcí se jen loni zúčastnilo 9.000 vesměs mladých lidí, kterým není téma lidských práv lhostejné. Věříme, že letošní festival ten loňský v návštěvnosti ještě překoná“, říká ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek. Vybrané filmy budou již tradičně na podzim promítány i v řadě dalších měst po celém Rumunsku v rámci projektu „One World Romania on Tour“.

 

České filmy na festivalu zastupují „Vše pro dobro světa a Nošovic“ režiséra Víta Klusáka a „Epochální výlet pana Třísky do Ruska“ Filipa Remundy, který se festivalu také zúčastní.

 

Na financování festivalu se podílí kulturní instituty a velvyslanectví se sídlem v Bukurešti, řada rumunských institucí, ale také například německá Nadace Konrada Andenauera.

 

Jeden svět v Bruselu:

České centrum Brusel (14. - 23. května 2012)

Již pošesté se letos představí festival Jeden svět v Bruselu. Promítání téměř dvou desítek filmů bude probíhat v prostorách spolupořádajících institucí Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii, Evropském parlamentu, v centru pro současné umění BOZAR a také v Goethe Institutu. České centrum je jedním ze spolupořadatelů této akce. Jeden svět v Praze i v Bruselu se letos zaměří na právě probíhající protesty a nepokoje v různých částech světa. Filmy chtějí ukázat, že ačkoli cíle a prostředky protestních akcí od Bahrajnu, přes Řecko až po USA jsou rozdílné, všechny pojí společný prvek: odhodlaní mladí lidé, kteří žádají změnu zavedených pořádků.

Brusel je centrem evropské politiky a proto také promítání a debaty se zaměří na představitele evropských institucí a členských států, kteří mají na starosti přípravu zahraniční i vnitřní politiky – mezi panelisty vystoupí tito představitelé po boku aktivistů a členů nevládních organizací.

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech.
Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí.
Realizují
výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě.

 

Kontakty:

ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha

Václavské nám. 49

oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz        
Ivana Síglerová – koordinátorka PR

T: +420 234 668 251

GSM: +420 725 890 029

České centrum Bukurešť

René Kubášek, ředitel

GSM: +40 722 659 539

E: kubasek@czech.cz

 

Více: www.czechcentres.cz; www.oneworld.ro; www.czechcentres.cz/bucharest; www.czech-it.ro