Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Unikátní český elektroodpad bude vystavený v Bukurešti

Tisková zpráva, 5. 4. 2011, Praha, Česká centra

 

České centrum  Bukurešt  představí výjimečnou kolekci šperků, oděvních doplňků a užitého designu od mladých českých návrhářek Anny Kozové, Jany Krovové a Lindy Čihařové, sdružených pod značkou TRASH MADE. Výstava bude probíhat v bukurešťské galerii Atelier 35 od 7. dubna do 6. května 2011.

 

Instalace TRASH MADE, která byla vřele přijatá českou veřejností v rámci minulých ročníků Designbloku, bude prezentovaná v zahraničí vůbec poprvé. Autorky TRASH MADE pracují s použitými elektrosoučástkami jako jsou desky plošných spojů v počítačích, telefony či rádia, aby z nich vytvořily jedinečné umělecké výtvory.

 

V nápadu představit tuto jedinečnou kolekci, která má navíc ekologický přesah, nás podpořila řada místních nevládních organizací, s kterými jsme projekt konzultovali. Očekáváme velký zájem ze strany veřejnosti, podobně jako v České republice” říká ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek.

 

Jedná se v krátké době již o druhý projekt původem z České republiky, který zde apeluje na lidi, aby mysleli dvakrát, než věc zahodí do koše. V oblasti recyklace má Vaše země Rumunsku rozhodně co předat a je skvělé, když má projekt i takovýto umělecký rozměr,” říká ekologický aktivista Ionut Ruscea, narážejíc na lednový happening Českého centra “Second Chance”. V rámci něj čeští umělci v lednu vysadili v bukurešťském parku Izvor přes 300 použitých vánočních stromků.

 

Když nás České centrum v Rumunsku oslovilo, neváhali jsme. Jedná se o know how a zkušenosti s recyklací, které bychom rádi předali i našim rumunským partnerům. Pro Bukurešť jsme připravili instalaci přímo šitou na míru galerii,” říká Lenka Drápalová z kolektivních systémů REMA SYSTEMS, společnosti, která projekt před lety nastartovala.

 

V rámci výstavy budou probíhat workshopy, na kterých si děti pod vedením jedné z autorek, Anny Kozové, budou moci z použitých počítačů či telefonů vyrobit vlastní šperky. Proběhne také turnaj ve scrabble s počítačovými klávesami a další doprovodné akce.

Kolekce TRASH MADE vznikla jako iniciativa kolektivního systému Rema Systems, který zajišťuje organizaci sběru, třídění a efektivní recyklaci elektroodpadu v celé České republice. Na výrobě některých produktů TRASH MADE se podílí také zaměstnanci a klienti několika chráněných dílen s různým typem zdravotního (fyzického či psychického) omezení.

 

Kontakt pro další informace:

České centrum Bukurešť

René Kubášek – ředitel

tel.: +40 722 659 539, kubasek@czech.cz

 
Oddělení komunikace Českých center

Jiří Rosenkranz                                                                       Ivana Síglerová

vedoucí oddělení komunikace                                           e-mail: siglerova@czech.cz

e-mail: rosenkranz@czech.cz                                          tel.: 234 668 251                    

tel.: 234 668 253                                                            GSM: 725 890 029

GSM: 724 722 623

 

Posláním Českých center je především rozvoj kulturního dialogu se zahraniční veřejností a podpora prezentace země ve všech oblastech kultury, vědy a školství, obchodu a cestovního ruchu. Česká centra působí prostřednictvím 22 poboček v hlavních světových metropolích ve 20 zemích na 3 kontinentech. Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Více informací o činnosti na www.czechcentres.cz