Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.10.2015 18:00 - 29.11.2015

Nyní chléb budete jísti, poté vodu budete píti / Sto let od rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným

Dne 14. října bude v Národním historickém muzeu Rumunska v Bukurešti zahájena výstava připomínající 100. výročí rozluštění chetitského jazyka Bedřichem Hrozným. Panelovou výstavu o životě a díle tohoto předního českého orientalisty a archeologa, kterou připravili odborníci z Náprstkova muzea, doprovodí unikátní zvuková instalace Kulturní konstanta, jazykové kontinuum: jíst chleba, pít vodu, jejímž autorem je současný český umělec Pavel Sterec.

Před sto lety, 24. listopadu 1915, oznámil český orientalista Bedřich Hrozný v rámci konference organizované Německou orientalistickou společností v Berlíně, že se mu podařilo rozluštit jazyk starověkého národa Chetitů. Tento významný český badatel, narozený v Lysé nad Labem, stál u zrodu nové vědecké disciplíny: chetitologie. Chetité byli národem, jenž žil na území Malé Asie od 18. do 12. stol. př. n. l. Jazyk, který používali takřka 1000 let a pro jehož zápis se používalo klínového písma, je nejstarším zaznamenaným indoevropským jazykem vůbec.

Výstava začíná biografií profesora Hrozného a pokračuje jeho archeologickými expedicemi. Texty doprovází mapy a historické fotografie z míst archeologických objevů.

Instalace českého umělce Pavla Sterce obsahuje videoesej a zvukovou instalaci, která vychází z metody, kterou Hrozný používal a jež byla za jeho života považována za kontroverzní, dnes je na ni však pohlíženo jako na odvážnou, zejména pro její důraz na intuici a asociaci. Videoesej je založen na archivních materiálech Bedřicha Hrozného, jež jsou dnes majetkem Národního filmového archivu.

Výstavu organizuje České centrum Bukurešť ve spolupráci s Národním historickým muzeem Rumunska.

Vernisáž: 14. října, 18:00 


Místo konání:

Muzeul Național de Istorie a României

Datum:

Od: 14.10.2015 18:00
Do: 29.11.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala