Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.9.2014 18:00 - 30.9.2014

Brilliant By Design

Výstava současného českého skla a porcelánu, která vznikla z iniciativy Českých center, se na podzim představí i v Bukurešti. Jejím cílem je zdůraznit kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Výstava přitom moderní designérské kousky zasazuje do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu.

České sklo a porcelán patří k nejúspěšnějším vývozním artiklům České republiky, což mimo jiné potvrzuje i jejich hojné zastoupení mezi českými vystavovateli na významném veletrhu Ambiente 2013 ve Frankfurtu nad Mohanem.  K současné vysoké estetické i řemeslné úrovni současné české skleněné a porcelánové produkce nepochybně přispívá i délka zdejší výrobní tradice.

Již od poloviny 19. století se čeští výrobci skla na mezinárodních výstavách prezentovali výrobky, jejichž design byl svěřen do rukou akademicky vzdělaných umělců. I v dnešní době jsou umělci a designéři nedílnou součástí celého výrobního procesu. České sklo i porcelán za svůj úspěch na mezinárodním poli vděčí i odvaze, s níž neustále posouvají hranice toho, co je technicky možné.

Výstava prezentuje designové sklo a porcelán vyráběné současnými českými výrobci. Na příkladech úspěšných, nadčasových vzorů z posledních zhruba stovky let demonstruje kontinuitu těchto výrob u nás. Historické artefakty jsou zobrazeny na fotografiích; návštěvníci tak získají možnost prohlédnout si každý ze současných exponátů zasazený do kontextu vývoje českého skla a porcelánu, a to včetně konkrétních výrobně-technologických postupů.

„Česká centra výstavu iniciovala jako projekt, jehož prostřednictvím chceme prezentovat špičku současné české výroby skla a porcelánu. Tradice a především kontinuita vysoce kvalitního designu i provedení nám pomáhají prosazovat české sklo a porcelán i v extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů,“ uvedla Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center.

Kurátorem výstavy je Petr Nový, ředitel pro odbornou činnost - hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jež je i hlavním partnerem výstavy; architektem výstavy je známé studio Olgoj Chorchoj. Vystavené exponáty jsou díly následujících návrhářů: František Vízner, Jiří Pelcl, Olgoj Chorchoj, Martin Žampach, Matěj Chabera, Vanda Mocová, Martin Fait, René Roubíček, Arik Levy, Rony Plesl, Zdeněk Lhotský, Jiří Laštovička, Viktor Chalepa a Daniel Piršč.

Vernisáž výstavy proběhne 10. září v 18:00 za účasti kurátora výstavy Petra Nového, designéra Martina Žampacha a koordinátorky projektu Lucie Jamníkové.

Výstavu organizuje České centrum ve spolupráci s galerií Galateca.
Partneři: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Velvyslanectví ČR v Bukurešti, ČEZ România a Staropramen.
Mediální partneři: 7 seri, Zeppelin, The Industry, Modernism, Designist, Hipmag, Vice, Igloo, Biz, Forbes, The Reart, Artclue, Vernisaje, The Seeder's report, Agentia de carte, Absolutely Fabulous, SensoTV, TV city, Money Channel , Radio Romania Cultural.

Místo konání:

Galeria Galateca, str. A.C. Rosetti nr. 2-4, București

Datum:

Od: 10.9.2014 18:00
Do: 30.9.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala