Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.6.2020 - 19.7.2020

České hrdinky - významné postavy české historie a současnosti

Ilustrovaná mozaika příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni s Českými centry. Byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové.

Série České hrdinky: významné ženy české historie a současnosti oslavuje významné Češky, které ovlivnily společenské, politické a kulturní dění nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. Zahrnuje osobnosti nejrůznějších odvětví - političky, sportovkyně, spisovatelky či výtvarné umělkyně. Cyklus začíná kněžnou Libuší, první zdokumentovanou panovnicí české historie, a nejvíc prostoru věnuje ženským osobnostem uplynulého století - ať už jde o Alici Masarykovou, jednu z prvních absolventek univerzity a zakladatelku Červeného kříže v Československu, Elišku Junkovou, první automobilovou závodnici, Miladu Horákovou, výraznou osobnost politického života a později oběť komunistických čistek v 50. letech, nebo Věru Chytilovou, nepřehlédnutelnou osobnost Nové vlny v československém filmu.


Série přináší portréty padesáti významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorů a ilustrátorek, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková, která taktéž projekt kurátorsky zaštítila, včetně výběru ženských osobností. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navazuje na stejnojmennou knižní publikaci, která vyjde na podzim 2020.


V letošním roce už byly České hrdinky představeny řadou českých center, včetně center v Tel Avivu,  Moskvě, Rotterdamu a Kyjevě, a nyní se přidává i České centrum New York. Díky dlouhodobé spolupráci Českých center a Radio Prague International se nyní České hrdinky dostávají také na webové stránky a sociální sítě RPI, a to v české, anglické, německé, francouzské, španělské a ruské mutaci.


Pro rumunské publikum projekt představíme v online podobě kompletně na instagramovém účtu Českého centra Bukurešt a výběr 25 ilustrací na facebookovém profilu. Na podzim pak navážeme dalšími aktivitami v česko-rumunském provedení, v rámci širšího projektu Století ženské emancipace.

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

Od: 24.6.2020
Do: 19.7.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala