Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2016 - 26.10.2016

Den českého jazyka v Bukurešti

Dne 26. 9. 2016 se v prostorách rezidence velvyslance České republiky v Bukurešti za součinnosti zdejšího Českého centra uskutečnilo slavnostní shromáždění bohemistů, rumunistů a přátel ČR a Rumunska na počest Dne českého jazyka uzákoněného Parlamentem Rumunska na Den Sv. Václava.

Shromáždění zahájil velvyslanec Vladimír Války, který vyzvedl význam tohoto legislativního činu Parlamentu Rumunska pro zdejší českou menšinu a ocenil předmětný legislativní návrh menšinového poslance Adriana Miroslava Merky z roku 2014. Přítomné pozdravila státní tajemnice Ministerstva zahraničních věcí Rumunska, někdejší rumunská velvyslankyně v ČR Daniela Gitman a poslanec A. M. Merka.

Laureátka ceny „Gratias agit“ ministra zahraničních věcí ČR, přední rumunská bohemistka prof. Anca Irina Ionescu se podělila o slavnostní chvíle spojené s předáním této význačné ceny, kterou získala jako první Rumunka. Gabriela Mádrová představila svoji rumunskou knihu věnovanou literárním osobnostem města Targoviště. Přední čeští rumunisté prof Jiří Felix a Dr. Libuše Valentová vyzvedli úspěchy české rumunistiky. 

Přítomní uctili minutou ticha mnohonásobnou olympijskou šampiónku a osobu s vysokým společenským kreditem Věru Čáslavskou, která letos po těžké nemoci zemřela.

Místo konání:

Strada Otetari 3, Bucuresti

Datum:

Od: 26.9.2016
Do: 26.10.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala