Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.9.2017 - 11.12.2017

Dokumentární pondělky v Jasech

Dokumentární pondělky letos pokračují promítáním mimo Bukurešť. Po Brašovu a Kluži-Napoce se dostanou až do Aradu a do Jasů. Do programu v Jasech jsou zařazeny čtyři dokumenty, které byly v minulosti promítány v Českém centru: Don Juan, The Human Scale, Requiem for the American Dream a The Garden.

Don Juan / režie: Jerzy Sladkowski, Švédsko, Finsko, 2015 / 92 min
Oleg je 22-letý mladík, diagnostikován jako dítě s autismem, kterému chybí některé sociální dovednosti. Žije v Nižním Novgorodu se svou přehnaně starostlivou matkou, Marinou. Matka chce, aby se její syn stal "normálním člověkem", a to je důvod, proč ho podrobuje více či méně ortodoxní léčbě.

 


 

 

 

 

 

 

 

Lidský rozměr / režie: Andreas Dalsgaard, Dánsko, Bangladéš, Čína, Nový Zéland, USA, 2012 / 83 min

 Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby? Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor." Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zahrada / režie: Scott Hamilton Kennedy / USA, 2008 / 80 min

Zahrada vypráví příběh farmy South Central, komunální zahrady a městské farmy z Los Angeles, Californie. Film dokumentuje problémy, s nimiž se potýkali farmáři, kteří organizovali a pracovali v této zahradě 12 let až do okamžiku, kdy se majitel terénu rozhodne farmu zavřít. Dokument byl nominován na Ceny Americké Akademie za nejlepší dokumentární film v roce 2009 a získal cenu poroty na festivalu dokumentárního filmu Silverdocs. Po filmu následuje diskuse s panem Doru Mitrana, ředitelem společnosti „Mai Mult Verde“ /“Více zeleně“/ a je moderován Dianou Dragomir.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Requiem za Americký sen / režie: Peter D. Hutchison, Kelly Nyks, Jared P. Scott, USA, 2015 / 73 min

Requiem for American Dream je obšírná rozprava s Noamem Chomskym o určujících charakteristikách naší doby – o úmyslné koncentraci bohatství a moci v rukou několika vyvolených. Prostřednictvím rozhovorů natočených v průběhu čtyř let, Chomsky rozvíjí principy, které nás přivedly na křižovatku historicky bezprecedentní nerovnosti – sledováním politiky po dobu půlstoletí, jejiž cílem je upřednostňování nejbohatších na úkor většiny – a zároveň zpětný pohled na jeho vlastní život politického aktivisty.


Dokumenty budou promítány každé pondělí, počínaje datem 25. září 2017. Postupně budeme doplňovat podrobnosti o hostech, kteří se zúčastní diskusí po každé projekci.
Vstup zdarma.

 

Místo konání:
B-dul Carol I, Casa cu Pasaj, et. 1, Iasi, Romania
Datum:

Od: 25.9.2017
Do: 11.12.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala