Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.8.2018 - 15.10.2018

PADESÁT LET POTÉ – NAVŠTÍVIT NEBO NENAVŠTÍVIT PRAHU?

Před padesáti lety, 21. srpna, se Praha probudila do rána plného tanků a sovětských vojsk. Rok 1968 představuje pro Čechy a Slováky, ale nejenom pro ně, jeden z nejdůležitějších okamžiků 20. století.

Alexander Dubček se snažil přivést Československo na cestu částečné demokratizace, nacož ale Moskva zareagovala silou a následnou okupací ČSSR s pomocí členů Varšavské smlouvy. Albánsko a Rumunsko byly jediné dvě země, které se invaze do Československa nezúčastnily.

Rumunsko se ostře vyhranilo vůči vpádu vojsk a už 21. srpna Ceaușescu veřejně odsoudil takovéto konání. Dva dny na to Rumunsko slavilo národní den a na znak protestu šla vojenská prohlídka před velvyslanectvím Sovětského svazu. Také před ambasádou ČSSR se sešly tisíce lidí, aby vyjádřily podporu československému národu.

Dalším významným pojítkem mezi Rumunskem a Českem je Čestmír Císař, významný politik Pražského jara. V letech 1963 až 1965 byl ministrem školství a kultury, ale pro KSČ představoval hrozbu, jelikož zastával liberálnější názory. Proto mu byl za trest udělen post velvyslance v Rumunsku, kde zůstal až do roku 1968, kdy ho zpátky povolal Dubček, aby se podílel na uvolňování poměrů během Pražského jara.

Jako symbolické gesto přátelství těchto dvou zemí a také jako připomínku událostí z roku 1968 se České Centrum spolu s Velvyslanectvím ČR rozhodli na fasádu ambasády umístnit banner. Takže kdykoli v srpnu, když procházíte kolem budovy ambasády na ulici Ion Ghica 11, můžete si připomenout události Pražského jara.

 

 

 

 

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

Od: 10.8.2018
Do: 15.10.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala