Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.11.2017

Jaro Varga: Missing Something and Itself Missing | Closing event

České centrum Vás s potěšením zve na závěr výstavy „Missing Something and Itself Missing“ společně s umělcem Jaro Vargou, který bude na výstavě průvodcem.

Missing Something and Itself Missing“ umožňuje nahlédnout do vnitřního života umělce. Výstava nás vnese do umělcových pocitů ztráty, nepřítomnosti a nevysvětlitelnosti, se kterými se vyrovnává jako s principy, které stojí mezi skutečnou a archetypální představou o otci. Je to představa moci, znalostí, armády, války, politiky, historie, legend, měst, knihoven, knih, škol, lesů a hranic, představa mužských postav a objektů, které mají za úkol osvobodit ducha od hmoty jako projev intelektu, rozumu, rozšíření vědomí a spirituality.Slunce a déšť, symboly dělení, pronikání a převrácení, nože, oštěpy, šípy a hořáky, kožešiny, ptáci, letadla, světlo, osvětlení, osvětlené tváře, koruny, oslňující světlo, soudci, faráři a lékaři – to všechno se jeví jako další představa o otci, který musí zmizet, aby vytrval.


Jaro Varga (nar. 1982) je slovenský výtvarník, komentátor tvorby a destrukce, který žije a pracuje v Praze. Vystudoval doktorát na Akademii výtvarných umění a designu v Bratislavě a účastnil se mezinárodních studentských výměn, díky kterým mu bylo umožněno studovat na Akademii výtvarných umění ve Vídni, na Akademii výtvarných umění ve Vratislavi a na univerzitě v americké Pensylvánii, Slippery Rock University of Pennsylvania.

Pořádal své vlastní výstavy a účastnil se výstav skupinových, jak na místním, tak i na mezinárodním poli, například Where do we go from here? ve Vídni (2010), Public Folklore v Grazu (2011), Delete ve Slovenské Národní Galerii v Bratislavě (2012), Vulnerable Failures v Národním muzeu moderního a současného umění v Soulu (2013), City Diary v Asociaci umění Triangle v New Yorku (2013), Dysraphic City v Berlíně (2013), When Artists Speak Truth v galerii The 8th Floor Gallery v New Yorku (2016), Prague Biennale 6 v Praze (2013), Bucharest Biennale 7 v Bukurešti (2016), In Someone’s Else Dream v galerii SODA v Bratislavě (2017) a mnoho dalších.

V roce 2008 a 2010 byl Jaro Varga finalistou ceny Young Visual Artist Award, v roce 2015 laureátem ceny Tatrabanka Award for Art a v roce 2017 se stal vítězem ceny NOVUM Foundation Prize for contemporary art.

Akce podporována Slovenskou uměleckou radou a Českým centrem v Bukurešti.

Místo konání:

Strada Profesor Doctor Dimitrie Grecescu 13, București 050598

Datum:

23.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala