Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.6.2009 0:00 - 21.6.2009 0:00

Kopaničár na folklorním festivalu v Cişmigiu

Od 19. do 21. června se koná v bukurešťském parku Cişmigiu třetí ročník folklórního festivalu „Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu”. Českou republiku bude reprezentovat folklórní soubor Kopaničár ze Starého Hrozenkova.

 

 

Folklorní soubor KOPANIČÁR Starý Hrozenkov.

Zřizovatelem souboru je Obec Starý Hrozenkov (ležící u hranic se Slovenskem na hlavní silnici I/50 mezi Brnem a Trenčínem). Svou činnost započal soubor na přelomu let 1947/1948. Má za sebou již 61 let úspěšné činnosti. Po celou dobu až do současnosti se snaží udržovat lidové písně, tance a kulturní tradice z oblasti Starohrozenkovských Kopanic. Lidové umění Kopaničárů udržuje soubor nejen doma, ale prezentoval se s ním několikrát i v zahraničí (Slovensko, Rumunsko, Polsko, Německo, Španělsko).
Za těch 60 let činnosti se v souboru vystřídalo na 300 tanečníků, zpěváků, vypravěčů a přes 30 muzikantů. Pravidelně se zúčastňoval řady folklorních slavností, festivalů a soutěží zájmové umělecké tvořivosti, na nichž získal řadu ocenění. U příležitosti svého 50 výročí vydal soubor své první CD písní z Kopanic „Okolo Hrozenka“ a k 60. výročí nahrál druhé CD s názvem „Moja milá veselosc“.
Vedoucími souboru jsou manželé Jan a Marie Rapantovi, primášem a uměleckým vedoucím souboru je Jan Rapant.
Pro účinkování na festivalu v Bukurešti máme připravena taneční pásma, v nichž uvedeme typické tance z Kopanic – hrozenskou, obtáčanou a čardáš, a tance z blízkého okolí – brezovské a bosácké. Z lidových tradic to budou „Fašjanky“, „Zbojnícké“ a ukázka, jak se dříve u nás mlátívalo obilí cepami. Děvčata se předvedou dívčími hrami. Soubor doprovází hudecká muzika, složená výhradně ze smyčcových nástrojů, sólové písně zpívají Martina Holíková a Jan Rapant. Závěrečné taneční pásmo tvoří sada čardášů – kúbový, uklakovaný, lopenický).

      Za vedení souboru: Jan RAPANT

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

Od: 19.6.2009 0:00
Do: 21.6.2009 0:00

Organizátor:

Centrul de Conservare si Valorificare a Traditiei si Creatiei Populare al Municipiului Bucuresti, Televiziunea Română, Primăria Municipiului Bucureşti


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala