Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.5.2019 18:00 - 31.10.2019

MADE IN CZ / FOUND IN RO V BRAŠOVĚ – VÝSTAVA PRODLOUŽENA!

Pokračujeme v bukurešťském úspěchu a stěhujeme se s výstavou Made in CZ / Found in RO do Župního dějepisného muzea v Brašově. Na výstavě budou opět vystaveny československé výrobky z posledního století, které se našly v rumunských domácnostech, a slouží tak jako důkaz o existenci obchodních vztahů mezi oběma zeměmi. V rámci vernisáže proběhne také křest katalogu Czechoslovak Home, ve kterém najdete detailní informace o vystavených objektech, některé z nich doplněné osobním vyprávěním jejich majitelů.

Hlavním organizátorem výstavy je České centrum, které nashromáždilo 92 předmětů československé provenience, a vytvořilo tak originální pestrou kolekci jak co se týče využití předmětů, tak co se týče designu výrobků. Fakt, že se tyto výrobky našly v rumunských domácnostech, ukazuje, jak byly diplomatické a ekonomické vztahy mezi meziválečným a socialistickým Československem a Rumunskem těsné. Ekonomické reformy šedesátých let spolu s technickým rozvojem československého výrobního průmyslu a kulturním sblížením obou zemí umožnily vývoz určitých druhů zboží nebo jejich získání v rámci osobních cest Rumunů k nám.

Vystavené objekty je možné rozdělit do pěti kategorií (stejně jako v katalogu), z nichž každá představuje jeden pokoj nebo druh využití. Jedná se o koupelnu, kuchyň, ateliér, obývací pokoj, pracovnu a volný čas. V každé z nich najdete objekty typické pro danou místnost, od elektrospotřebičů a nábytku, přes nářadí, až po chemické prostředky a dekorativní předměty. Jsou zde však k vidění i některé "celebrity" jako například váha Tonava, kapesní svítilna My Day, šicí stroj Lada či pivní sud Pilsner.

Katalog Czechoslovak Home je důležitým zdrojem informací a perfektně kolekci doplňuje. Na jeho stránkách najdete detailní informace o každém z vystavených objektů, od původu a data výroby po způsob užití. Každá kapitola je doplněna krátkými eseji z pera odborníků v daných oblastech a v závěru katalogu se nachází vědecký esej, který přináší detailní informace o politických a ekonomických vztazích mezi Československem a Rumunskem v meziválečném období. V neposlední řadě jsou některé z objektů doplněny vyprávěním osobních příběhů od původních vlastníků, což přináší jakýsi punc intimity.

České centrum společně s Ambasádou České republiky a Župním dějepisným muzeem v Brašově se na vás bude těšit na zahájení výstavy Made in CZ / Found in RO, kde se můžete (opět) setkat se souborem československých výrobků, které se ve své době těšily značné popularitě. Zároveň chceme poukázat na vývoj designu výrobků a na to, jak nabývaly pro své majitele zvláštní citovou hodnotu.

Vernisáž výstavy proběhne v brašovském Župním dějepisném muzeu v pátek 17. května v 18:00 a výstava bude následně k vidění až do 31. října 2019.

Sponzor: Peterka Partners

 

Místo konání:
Piața Sfatului 30, Brașov 500025
Datum:

Od: 17.5.2019 18:00
Do: 31.10.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala