Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2017 17:00 - 15.12.2017

Made in CZ / Found in RO

Výstava Made in CZ / Found in RO v galerii Národního divadla v Bukurešti prezentuje československé a české předměty pro každodenní využití, které byly v posledních 100 letech doveženy do současného Rumunska. Expozice je sondou do obchodních vztahů mezi oběma zeměmi a poukazuje na oblíbenost československých produktů v tradičním východním odbytišti.

Hlavní organizátoři Českého centra shromáždili více jak 120 výrobků slavných českých a československých značek. K prohlédnutí budou k dispozici pracovní nástroje Narex, topné těleso Rukov Rumburk, výrobky součně již česko-americké nadnárodní společnosti Meopta zabývající se optikou, dřevěné židle Ton z Moravské Třebové, repelent Alpa, anebo známější produkty jako kolo Favorit, Becherovka, Tesla, Koh-i-noor, spotřebiče Eta, české sklo a nábytek.

„Základem výstavy jsou objekty, které se do Rumunska dostaly ve větším množství. Je třeba vyzdvihnout kvalitu československých tradičních výrobků, neb vydržely desítky let denní spotřeby a jsou stále funkční“, sděluje organizátor výstavy František Zachoval.Společným jmenovatelem výstavy je produktový design. Produktový design je disciplína s historií, která se jistě dočká i slavné budoucnosti. Na výstavě jsou zastoupena díla nejvýznamnějšího českého designéra Stanislava Lachmana – česká návrhářská legenda - během několika desetiletí vyprojektoval téměř vše, na co člověk v socialistickém Československu sáhl. Navrhl 1200 výrobků, které doslova ovlivnily životy několika generací. Mezi produkty, které denně sloužily ke zkrášlení milionů žen patřil elektrický vysoušeč vlasů EM 521.

Raritou výstavy jsou objekty z tzv. Tuzexu - plechovka od zrnkové kávy nebo plechovka od frankfurtských párků. Prodejeny Tuzex nabízely v Československu zahraniční zboží ze Západu, podobně jako v Polsku byl Pewex, ve východním Německu Intershop a v Rumunsku jsme nakupovali v Comturistu.

Zahájení výstavy je součástí oslav státního svátku České republiky – 28. října 2017, výstavu uvede významný rumunský disident Ion Caramitru, který je současně ředitelem bukurešťského Národního divadla. Expozici je možné shlédnout do 15. prosince 2017.

Místo konání:

Bulevardul Nicolae Bălcescu 2, București 030167, Romania

Datum:

Od: 26.10.2017 17:00
Do: 15.12.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala