Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.10.2018 - 31.1.2019

Some things change, some stay the same

Česko a Rumunsko sdílejí mnoho věcí a jednou z nich je i fakt, že letos oslavují sté výročí. V roce 1918 vzniklo jak Československo, tak i Velké Rumunsko. České centrum si toto významné výročí připomíná novým bannerem na fasádě budovy, kde sídlí samotné centrum i ambasáda ČR.

Rok 1918 znamenal konec první světové války a spolu s ním také mnoho změn pro český a slovenský lid. Československo vyhlásilo nezávislost a tvořilo jednu zemi (s výjimkou období druhé světové války) až do roku 1993, kdy se země rozdělila a vznikla moderní Česká a Slovenská republika. První republiku z roku 1918 tvořily historické země Čechy, Morava, Slezsko, Slovensko a Zakarpatská Ukrajina. Díky tomu Československo a Rumunsko sdíleli spoločnou hranici.

U příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa se ČC Bukurešť rozhodlo pověsit banner, který připomíná přátelství mezi Rumunskem a Českem. Tyto země měly dobré vztahy už od svého vzniku a navíc je Rumunsko domovem pro významnou českou komunitu v Banátu. Ti sem tam dostali v době, kdy byl Banát jednou z hraničních oblastí Rakousko-Uherska a bylo nutné ho zalidnit.

První banner, který připravilo ČC a ambasáda ČR měl obrovský úspěch. Ním jsem si připomínali 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do ČSR a události Pražského jara. Rumunsko se okupace ČSR nezúčastnilo, což posilnilo pozitivní vztahy mezi Čechy a Rumuny. Banner také vyhrál cenu měsíce a první místo v kategorii OOH soutěže TOP3 pořádané agenturou ADC*RO a virálně se šířil nejen v Rumunsku, ale i v Česku.

I když se hodně věcí v posledních sto letech změnilo, přátelství mezi Českem a Rumunskem je tady pořád. ČC by na to rádo poukázalo i bannerem, který visí přímo v centru Bukurešti. Takže až půjdete kolem ambasády na adrese Ion Ghica 11, podívejte se nahoru.

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

Od: 26.10.2018
Do: 31.1.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala