Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.2.2020 - 16.2.2020

Víkend československého filmu v Brăile

O víkendu 14. - 16. února přijíždějí do kina Cinefeel ve městě Braily čtyři z nejvýznačnějších československých filmů!

Pátek 14.2. - 18:30

Hoří, má panenko / r. Miloš Forman / 1967 / 71 min.

Modelový průzkum českého maloměšťáctví ve vypouklém zrcadle zvýrazňujícím hospodské vztahy, prázdné hlavy, dlouhé prsty a plytké svědomí, se odehrává na pozadí hasičského bálu. V karikování a pranýřování české národní povahy jsou režisér Forman a kameraman Miroslav Ondříček doslova nelítostní. Komedie se brzy mění v tragickou frašku s citem pro detail, gesto a dialog. V zobrazení požárnického plesu se spojují groteskní gagy s nekompromisním odhalením lidské přízemnosti a tuposti. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti svých bližních, kteří svoji nekulturnost a nesvobodu považují za normální.     

Ocenění: Nominace na Oscara za nejlepší zahraniční film 1969.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sobota 15.2. - 17:00

 Ostře sledované vlaky / r. Jiří Menzel / 1966 / 96 min

Film Ostře sledované vlaky natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství..    
Ocenění: Oscar za nejlepší zahraniční film, nominován za Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sobota, 15.2. - 19:00

Sedmikrásky / r. Věra Chytilová / 1966 / 76 min.

Dvě mladé ženy, Marie I a Marie II, se rozhodnou být zkažené, protože svět kolem nich je také takový. A tak začnou hledat jakoukoliv legraci. Spolu zamotají hlavu několika postarším pánům, které pak nechají zaplatit velkou útratu a nakonec je posadí do vlaku. Okradou toaletářku, zahrávají si se zamilovaným mladíkem… Ale to všechno jim nestačí, protože chtějí být ještě zkaženější. A také si uvědomují, že si jich lidé okolo nevšímají. Jednoho dne se dostanou do luxusního hotelu, kde je v sále připravena opulentní hostina. To je teprve ta pravá příležitost se vyřádit… 
Kritici označili Sedmikrásky za jeden z nejúžasnějších stylistických a psychedelických úspěchů 60. let a možná nejradikálnější film desetiletí. Černá dadaistická komedie Sedmikrásky jsou ikonický film pro československou avantgardu. V šedesátých letech způsobil snímek poprask a jeho režisérce Věře Chytilové bylo na 10 let zakázáno točit filmy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neděle 16.2. - 18:00

Vesničko má středisková / r. Jiří Menzel / 1985 / 100 min.

Můžete se tu setkat se svérázným a okouzlujícím doktorem Skružným, řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho závozníkem, mentálně zaostalým Otíkem, ke kterému se Pávek chová jako k vlastnímu, i když mu Otík ve své prostotě připravuje jeden malér za druhým, žárlivým hrubiánem Turkem, jeho ženou Janou a jejím milencem, zootechnikem Kašparem, akademickým malířem Rybou a řadou dalších svérázných postaviček obývajících střediskovou obec Křečovice. Jejich osudy se proplétají v řadě komických i poněkud hořkých epizod obalujících hlavní motiv Pávka, který sice po řadě nehod odmítne jezdit s mentálně zaostalým Otíkem, ale pak přece jen nedokáže stát stranou, když pražák Rumlena, který tu má chalupu, zosnuje plán jak se zbavit Otíka Rákosníka, neboť ředitel podniku v němž Rumlena zastává funkci náměstka, projeví zájem o koupi Otíkovy chalupy po rodičích. Když má být Otík kvůli lukrativní nabídce poslán do Prahy, kde by měl pracovat v podniku Kovodřevo a bydlet v paneláku, zasáhne a plán překazí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vstup na projekce je zdarma!
Událost na Facebooku zde.
Projekt je pořádán Českým centrem Bukurešť, Cinefeel a Krajským střediskem pro zachování a propagaci tradiční kultury v Brăile (Centrum tvorby Brăila    ).

Místo konání:
Cinefeel, 810022 Braila, Romania
Datum:

Od: 14.2.2020
Do: 16.2.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala