Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.2.2010 0:00 - 0:00

ZEĎ - prezentace knihy Petra Síse

Zveme Vás na prezentaci rumunského vydání knihy Petra Síse "Zeď: Jak jsem vyrůstal za Železnou oponou". Knihu v překladu Helliany Ianculescu vydá v únoru 2010 nakladatelství Curtea Veche Publishing. Kniha bude představena v Rytířském sále Českého centra Bukurešť.

 

Zeď je zcela ojedinělá kniha, která dětským čtenářům (i jejich rodičům) přibližuje léta 1948–1989, dobu komunismu a socialismu, kdy za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Autobiografický příběh o posedlosti hudbou a malováním, o vládě ideologie, tíze dějin a potřebě svobody. Celobarevné vydání kombinuje kresby, komiks a autentické obrazové deníky.

 

Zeď je zatím poslední knihou v Americe působícího českého výtvarníka a spisovatele Petra Síse. Kniha vyšla v anglickém originále (The Wall) v New Yorku na podzim 2007 a setkala se s okamžitým zájmem kritiky i čtenářů. České vydání je rozšířeno o poslední část (čtvrtý deník). Obsahuje nový úvod a závěr, vycházející z autorovy vlastní příhody: „Když přišel ze školy můj tehdy desetiletý syn Matěj a zeptal se mne, zda patřím k hodným nebo ke zlým americkým usedlíkům, rozhodl jsem se, že svým dětem musím vysvětlit, odkud jsem vlastně přišel. Pokusit se vyprávět jim o absurditě režimu, v němž jsem vyrůstal. Je to nesmělá snaha, jak dnes dětem přiblížit dobu, jež je tak daleko, že je už vlastně nezajímá.“

 

Zeď, která rozdělovala dlouhá léta Berlín i celou Evropu, je naštěstí už jen vzpomínkou. Ale některé vzpomínky je třeba uchovávat. Jako zprávu o minulosti. Jako varování budoucnosti. Přestože jedna zeď padla, jiné zůstávají a další vznikají. Po celém světě. V Izraeli, v Koreji nebo na mexické hranici. Zdi symbolické, ideologické i skutečné. Zdi strachu, nesvobody a podezírání. Zdi, bez nichž by byl náš život mohl být svobodnější a šťastnější…

 

Americké vydání The Wall získalo během podzimu 2007 již několik cen, např.: Amazon.com – Top 10 Editors’ Picks: Children New York Times Book Review – Best Illustrated Books of the Year Publishers Weekly – Best Children's Books of the Year School Library Journal – Best Books of the Year – ocenění Americké asociace knihovníků (ALA): Caldecottovu medaili a Sibertovu medaili.

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

24.2.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala