Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Comunicate de presă

Cineastul Jiří Menzel a fost decorat de Traian Băsescu

Retrospektiva Jiřího Menzela v Bukurešti se setkala s velkým ohlasem Tisková zpráva, Česká centra, 17. května 2011

V Bukurešti byla v pondělí 16. května zahájena retrospektiva filmů Jiřího Menzela, kterou pořádá místní České centrum. Projekce snímku Postřižiny a následné diskuse s režisérem se zúčastnilo přes 500 hostů. Ve středu 18. května v 11 hodin bude Jiřímu Menzelovi udělen řád prezidenta republiky za zásluhy v oblasti kultury. Prezident Traian Basescu pověřil udělením tohoto významného ocenění ministra kultury Kelemena Hunora.

 

„Jedná se o významné rumunské státní vyznamenání a velikou poctu pro celou českou kulturu“, říká Jiří Šitler, velvyslanec ČR v Rumunsku.

 

Projekce v legendárním bukurešťském kině Cinema Studio probíhají až do čtvrtka 19. května a publikum bude mít příležitost vidět další klasické snímky Perličky na dně (1965), Ostře sledované vlaky (1966), Rozmarné léto (1968), Skřivánci na niti (1969), Konec starých časů (1989) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

 

„Jiří Menzel je v Rumunsku velmi populární u starší i mladší generace. Místní publikum navíc vidí paralelu mezi tehdejší českou a dnešní tzv. rumunskou filmovou vlnou, která ve světě slaví velký úspěch“, říká ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek.

 

“V Bukurešti jsem již počtvrté a vždy se sem rád vracím. Tentokrát o to více, že se můj blízký přítel Jiří Šitler stal českým velvyslancem v Rumunsku”, říká Jiří Menzel.

 

Retrospektivu Jiřího Menzela v Bukurešti ve dnech 16. - 19. května pořádá České centrum Bukurešť, partnery jsou společnosti Rudolf Jelínek / Valco, ČSA a Pilsner Urquell.

 

Celý program retrospektivy je ke stažení na http://www.czech-it.ro/brochure.pdf

 

Více informací:
ČESKÉ CENTRUM BUKUREŠŤ

René Kubášek, ředitel

T: +40 722 659 539

E: kubasek@czech.cz

ČESKÁ CENTRA, ústředí Praha
oddělení komunikace

Monika Koblerová, vedoucí oddělení                     Ivana Síglerová

T: 234 668 253                                                  T: 234 668 251
GSM: 602 326 885                                             GSM: 725 890 029

E: komunikace@czech.cz                                    E: komunikace@czech.cz

 

 

Posláním Českých center je především prosazování české kulturní scény v zahraničí prostřednictvím své sítě, která čítá v současné době 22 Českých center ve 20 zemích světa. Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Více informací o projektech jsou na webových stránkách organizace www.czechcentres.cz.