Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Comunicate de presă

Festival Jeden svět zapustil kořeny i v Rumunsku

V Bukurešti bude ve středu 16. března zahájen již 4. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech One World Romania. V průběhu šesti dní bude mít místní publikum možnost zhlédnout přes 70 projekcí v 5 kinech a zúčastnit se řady doprovodných akcí. Organizátory festivalu jsou České centrum Bukurešť a Asociace One World Romania.

Tisková zpráva, Praha a Bukurešť, 14. března 2011

 

To, co původně začalo jako menší verze pražského Jednoho světa, vyrostlo během čtyř let v jeden z největších festivalů v Rumunsku a svého druhu jedinou akci v zemi. Festival je dnes samostatný, má vlastní dramaturgii a v jeho čele stojí renomovaný rumunský režisér Alexandru Solomon. Na festival dorazí 25 zahraničních hostů, kteří se zúčastní debat po projekcích a řady doprovodných akcí. Mimo jiné se jedná o barmskou disidentku Wai Hnin Pwint Thon či bývalého legendárního primátora Bogoty Antanase Mockuse. Z celkových více než 200 přihlášených filmů bylo nakonec vybráno 37 snímků, včetně českého dokumentu „Mlčeti zlato“ od režiséra Tomáše Kudrny.

 

„Dnes se už zdaleka nejedná o pouhé ohlasy pražského Jednoho světa, ale o plnohodnotný festival, jehož projekcí se jen loni zúčastnilo přes 5.000 vesměs mladých lidí, kterým není téma lidských práv lhostejné“, říká ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek. Vybrané filmy budou navíc v průběhu roku promítány i v řadě dalších měst po celém Rumunsku v rámci projektu „One World Romania on Tour“.

 

Festival pozdraví prostřednictví video vzkazu na zahájení také prezident Václav Havel, který je tradičně jedním z patronů One World Romania. Záštitu nad festivalem převzal také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

 

„Mezi 16. a 21. březnem se budova Českého centra a velvyslanectví ČR v Bukurešti promění v jedno velké festivalové akreditační centrum. Jedná se o finančně, logisticky i počtem návštěvníků o vůbec největší akci, kterou místní České centrum pořádá“, dodává René Kubášek.

 

Na financování festivalu se podílí kulturní instituty a velvyslanectví se sídlem v Bukurešti, řada rumunských institucí, ale také například německá Nadace Konrada Andenauera či pivovar SabMiller. Více informací na oficiálních stránkách festivalu www.oneworld.ro.

 

 

Kontakt:

ČESKÉ CENTRUM BUKUREŠŤ

René Kubášek, ředitel

T: +40-21-3039230,

E: kubasek@czech.cz

 

Tiskové oddělení Českých center                               

Jiří Rosenkranz                                                                Ivana Síglerová

T: +420/234 668 253                                                         T: +420/234 668 251

E: rosenkranz@czech.cz                                                  E: siglerova@czech.cz

 

 

Celý program ČC Bukurešť pro měsíce březen/duben je ke stažení na http://www.czech-it.ro/brochure.pdf

 

Posláním Českých center je především rozvoj kulturního dialogu se zahraniční veřejností a podpora prezentace země ve všech oblastech kultury, vědy a školství, obchodu a cestovního ruchu. Česká centra působí prostřednictvím 22 poboček v hlavních světových metropolích ve 20 zemích na 3 kontinentech. Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Více informací o činnosti na www.czechcentres.cz